HeliosMovie - Blog

Úvod

Před dvěma lety jsme si během dokončování prací na celovečerním dokumentárním filmu Jano Koehler začali hledat téma pro další projekt. Tehdy jsem nadhodil, že bych rád zpracoval nějaké téma o vesmíru. Po nějaké době přišel můj dlouholetý spolupracovník Milan Kýr s tím, že se seznámil s jistým panem profesorem Druckmüllerem. Bylo to zcela náhodou na přednášce v prostějovské hvězdárně. Poslal mi několik odkazů na rozhovory, přednášky, a hlavně osobní web pana profesora. Jeho fotografie sluneční koróny při úplných zatmění Slunce a videa vytvořená ze snímků Slunce pořízených sondou SDO nás okamžitě nadchly. Měli jsme jasno, o čem bude náš další film!

 

Od prvotní myšlenky k počátku natáčení uběhlo mnoho měsíců. Pan profesor se na začátku našich debat zmínil o připravované expedici za zatměním Slunce, které se mělo odehrát 21. srpna 2017 v Oregonu v USA. Podstatné bylo to, že se on sám expedice zúčastní. Brzy nám začalo být jasné, že je nezbytné, abychom se na expedici dostali i my s kamerou.

 

Do poslední chvíle však nebylo jasné, jestli se nám podaří získat finance na cestu a jestli pro nás bude v expedici místo. Díky souhře šťastných setkání a účasti s tímto projektem na workshopu Camp4Science při festivalu AFO 2017 v Olomouci se nám to takříkajíc “za pět minut dvanáct” podařilo. O pár týdnů později přišla další dobrá zpráva. Díky laskavému svolení vedoucí expedice, paní profesorky Shadii Habal z Hawajské univerzity, jsme se mohli přidat k panu profesorovi Druckmüllerovi a jeho kolegům z VUT na hlavním pozorovacím místě v Mitchellu.

 

Doteď (s plným vědomím cesty a práce, která je ještě před námi) to myslím mnohým z nás připadá jako malý zázrak. Za tuto příležitost děkujeme všem, kdo nám v tom pomohli a pomáhají, ať už se jedná o sponzory, nebo osoby, které přispívají cenným radami.

Věříme, že se nám celý projekt podaří tak, jak jsme si předsevzali, a tudíž tento deník nebude poslední, ale bude se postupně rozrůstat a krátit tak našim příznivcům čas před premiérou. Rádi bychom se jeho prostřednictvím podělili nejen o příběhy ze zákulisí, ale také o radosti a strasti filmařské práce na tomto dokumentárním filmu.

 

Následující texty a fotografie jsou cestovním deníkem vycházejícím z mých poznámek z první etapy natáčení dokumentární filmu HELIOS.

 

Za tým cine4net, s. r. o.

Ondřej Sovík

režisér


Category: Default
Tags: Solar Eclipse, ,

Read more posts by Ondřej Sovík